החוויות שלי מתשע"ט

התחלות חדשות

שתי התחלות חדשות, דרמטיות, משמחות ומשמעותיות בחיי היו לי בשנה החולפת – הולדתה של אודליה בתי הקטנה, והמעבר לביתנו החדש, בשכונת רמת בגין בחיפה.

עברו כבר למעלה מארבעה חודשים מאז שני הארועים האלה, והשמחה והאושר בבית רק הולכים וגדלים. שלוש בנות (כולל אשתי), זו כבר ממש משפחה. הבית שלנו אמנם יותר עמוס, יותר מבולגן, יותר רועש מבעבר, והכל קורה בו יותר במהירות (ולפעמים בו זמנית – אחת רוצה לשחק ובדיוק באותו רגע השניה רוצה לאכול, אחת בוכה ובדיוק באותו רגע לשניה צריך להחליף חיתול, וכו׳) אבל בסך הכל השמחה אצלנו גדולה, הבנות מקסימות, ואי אפשר היה לבקש יותר.

כוכבים בינלאומיים אצלנו באנסמבל

השנה זכינו לארח באנסמבל שני אמנים בינלאומיים מהשורה הראשונה – זמר הקונטרה טנור אנדראס שול, שחזר אלינו כבר בפעם הרביעית, וכמו תמיד יצר חוויה מוסיקלית מרגשת ומעוררת השראה, בקטעים נפלאים של הנדל וויולדי ששר איתנו, וגם ביצירה של ארוו פארת ושירי עם בריטיים. החוויה היתה מדהימה לכולנו. האולם היה מלא לגמרי והקהל יצא מגדרו.

 

את הכנרת הצעירה (בת ה12) ליאה ז׳ו אירחנו בינואר לסדרת קונצרטים שעוררה הדים רבים בתקשורת ובקהל. שישה קונצרטים משותפים היו לנו איתה ברחבי הארץ, ובכולם היא הפליאה בנגינתה הרגישה, הבוגרת והוירטואוזית.

מבין יתר הקונצרטים למנויים אני יכול לציין עוד את סדרת הקונצרטים "עונות השנה" בכינור ובמנדולינה, שבה ביצענו חלקים מעונות השנה של ויולדי, של פיאצולה ושל צ׳ייקובסקי, כשאת תפקידי הסולו ביצענו לסירוגין בכינור ובמנדולינה, עם הסולנים קובי רובינשטיין בכינור ויעקב (יקי) ראובן במנדולינה. זו היתה תכנית מגוונת, מעניינת, עם קטעים קצרים ושבירות קיצוניות, והקהל בכל ארבעת הקונצרטים, כולל תלמידי מגמות מוסיקה מבתי ספר תיכוניים שהגיעו לקונצרט בתל אביב, נהנה מאד. בעונה הקרובה נחזור על הקונצרטים האלה בכמה מקומות נוספים – עפולה, ירושלים, באר שבע ועוד.

הופעות חלומיות לאנסמבל בחו"ל

האנסמבל נסע בשנה החולפת פעמיים להופעות בחו"ל – בחודש מאי לאוסטריה (קלגנפורט), ולאחרונה נסענו לקונצרטים בפסטיבל בקוריאה (בוסאן). שתי הנסיעות היו מוצלחות מאד, בשתיהן הופענו לפני קהלים גדולים ואולמות מלאים, בשתיהן הקהל קנה דיסקים שלנו בכמויות וביקש הדרנים רבים. באוסטריה הופיע איתנו הצ׳לן עמית פלד בוריאציות רוקוקו של צ׳ייקובסקי ובקדיש של מרק קופיטמן, ובנוסף ניגנו את האדג׳יו למיתרים של ברבר וסימפוניה מס׳ 29 של מוצרט. הנה קטע מהאדג׳יו של ברבר מפתיחת הקונצרט באוסטריה.

בקוריאה, עם תזמורת של 40 נגנים, ביצענו ארבע תכניות שונות, ובהן הסימפוניה השביעית של בטהובן, הסימפוניה האיטלקית של מנדלסון, סימפוניית האפנר של מוצרט והרבה מאד קונצ׳רטי עם סולנים רבים.

קטע מקונצ׳רטו מס׳ 5 לפסנתר של בטהובן עם הסולן תום בורו, בפסטיבל בקוריאה

תזמורות חדשות, חוויות חדשות

בחו"ל הופעתי בשנה החולפת עם כמה תזמורות, רובן בפעם הראשונה עבורי. בפולין ניצחתי על הפילהרמונית של חבל הסודטים בתכנית שכללה את הסימפוניה "מן העולם החדש" של דבוז׳אק. החוויה היתה נהדרת והיה לה גם ערך מוסף – את הויולנית המובילה של התזמורת הזו, שהכרתי שם לראשונה, הזמנתי כבר פעמיים לבוא לארץ להוביל את הויולות באנסמבל כשהייתי זקוק למובילה. היא ניגנה איתנו בינואר בתכנית עם ליאה ז׳ו, ולאחרונה נסעה איתנו לסיור בקוריאה.

בסין הופעתי בשנה החולפת לראשונה כמנצח אורח עם התזמורת הסימפונית של חארבין, ושם ניצחתי על תכנית מיצירות בטהובן וברהמס, כולל הסימפוניה מס׳ 2 של ברהמס. הסולן היה הפסנתרן הסיני הפנומן ג׳יה יואן, שאיתו אני מיודד כבר מספר שנים, ובקרוב הוא יגיע לארץ להופיע עם האנסמבל בקונצ׳רטו לפסנתר מס׳ 2 של שופן.

ובחודש מאי האחרון, בהתראה קצרה מאד, הוזמנתי לנצח בסלובקיה על הסינפונייטה הסלובקית, בתכנית שכללה את הסימפוניה האיטלקית של מנדלסון. עם התזמורת הזאת היתה לי חוויה נהדרת וקשר מצוין, ואני אמור לשוב ולהופיע איתם גם במרץ 2021. הנה ביצוע הפתיחה "קוריולן" של בטהובן מהקונצרט שלי איתם במאי.

קהלים נפלאים בפריפריה

בשנה שעברה התחלנו להופיע בשתי סדרות קונצרטים בפריפריה – סדרה של שלושה קונצרטים בעכו וסדרה של שלושה קונצרטים בגוש עציון (מתנ"ס אלון שבות). הבאנו לשם את הסולנים הטובים ביותר שלנו, כולל הכנרת ליאה ז׳ו, הפסנתרן איתמר גולן, שלמה גרוניך, וגם עם הקונצרט "עונות השנה" הגענו לשם. הקהלים בשני המקומות היו נפלאים, מלאי התלהבות והתרגשות, ועבורנו זו היתה חוויה נהדרת וחשובה. גם בעונה הקרובה נקיים חלק מהקונצרטים שלנו בעכו ובגוש עציון, ובנוסף נופיע בעפולה, בטירת הכרמל, בבאר שבע, בירושלים ובאשקלון – כולם יישובים שמוגדרים כיישובי פריפריה.

גרוניך עם האנסמבל בגוש עציון

ליאה ז׳ו עם האנסמבל בגוש עציון

תקוות חדשות בחיפה

במהלך השנה החולפת היו, בנוסף לבחירות הכלליות שהתקיימו פעמיים, גם בחירות לרשויות המקומיות. בחיפה התחוללה סנסציה ענקית כשלראשונה זכתה בראשות העיר אשה, שהדיחה ברוב גדול את ראש העיר המכהן יונה יהב – עינת קליש רותם. עינת מביאה תקוות רבות לחיפה. היא אינה מקורבת לטייקונים ולבעלי ההון, וגם לא לעיתונאים החיפאים. היא מחוייבת בראש ובראשונה לתושבים, ומאז היבחרה פועלת רבות בתחומי זיהום האויר והתיירות, במטרה להפוך את חיפה לעיר תיירותית מובילה. אני אישית מקווה שגם בתחומי החינוך והתרבות היא תצליח להרים את העיר לרמות הגבוהות ביותר, וכאן יש, מן הסתם, עבודה רבה. צעד ראשון וחיובי היא עשתה כשהחלה להתערב בנעשה בביה"ס לאמנויות רעות, והלואי שהיא תצליח להפוך אותו לפנינה אמנותית כפי שהוא היה בעבר.

כך היא פרסמה בתחילת הקיץ בדף הפייסבוק שלה. בהמשך היא גם פעלה באופן ממשי.

תואר מרגש לסיום השנה

ממש כמה ימים לפני ראש השנה, כשאנחנו עדיין בתחילת עונת הכדורגל, הקבוצה שלי הפועל רמת גן זכתה בגביע הטוטו לליגה הלאומית. בשביל קבוצה קטנה, שבשש השנים האחרונות משחקת בליגה השנייה, וזוכה לעיתים רחוקות מאד בתארים כלשהם – גם זכייה בגביע הטוטו היא הישג גדול ומרגש, ואני בטוח שזה יתן הרבה ביטחון לשחקנים בהמשך העונה בליגה. לצערי לא יכולתי להגיע למשחק הגמר נגד בני סכנין, כי בדיוק היתה לי חזרה, אבל עקבתי במהלך החזרה אחרי הדיווחים, וכשהסתיים המשחק עצרתי לרגע את החזרה והכרזתי בשמחה ובאושר על זכייתה של הפועל רמת גן בגביע הטוטו!!!

חג המוסיקה הישראלית

פרק ה"הורה" המסיים את הסויטה הגלילית של משה זורמן.

את השנה החדשה אני מתחיל בחזרות אינטנסיביות, החל ממחר, לקונצרט עם התזמורת הקאמרית הקיבוצית במסגרת חג המוסיקה הישראלית, ביום ראשון הקרוב במוזיאון תל אביב. התכנית מאתגרת מאד. היא כוללת את היצירה "חזיונות" של עדן פרטוש, לחליל, פסנתר ותזמורת מיתרים. זו יצירה קשה מאד, שמשלבת מוטיבים ים תיכוניים עם כתיבה אירופית קלאסית של פרטוש, המושפעת כמובן מהמוסיקה ההונגרית. יבצעו אותה ביחד עם התזמורת נעם בוכמן בחליל ואולג יקרביץ׳ בפסנתר. ביצירה "סויטה גלילית" של משה זורמן, שכאן למעלה ביצוע הפרק האחרון שלה, יצטרף אל התזמורת המלחין עצמו באקורדיון. היצירה "שירי לורקה" של אריה לבנון כתובה, כמתבקש, בסגנון ספרדי, עם קסטנייטות ומקצבים ספרדיים, ובה יצטרף אל התזמורת הזמר עופר כלף, שישיר את הטקסטים של לורקה בעברית. עוד בתכנית – יצירה חדשה מצויינת של המלחינה הצעירה נעה הרן, ו"סוג׳יהרה" של מאיר מינדל, הכתובה לחליל יפני (עליו ינגן איתמר פוגל), כלי הקשה (בביצוע מיכה ברעם) ותזמורת. החזרות, כאמור, החל ממחר, וזו הזדמנות מצויינת להזמין את קוראי הבלוג והקהל הרחב לבוא ולשמוע את שלל הקונצרטים המגוונים והמרתקים במסגרת חג המוסיקה הישראלית, שיתקיימו ברחבי הארץ החל ממחר. הרבה ברכות מגיעות למנהל האמנותי של חג המוסיקה, עודד זהבי, ולמפיק איתן פאר, על ההכנה, בניית התכניות, בחירת המבצעים, הארגון, ותשומת הלב לפרטים הקטנים.

שנה טובה

בהזדמנות זו אני רוצה לאחל לכל קוראי הבלוג שנה טובה, עם הרבה התחלות חדשות, תקוות, הגשמה, יצירה והרבה בריאות לכולם.

שלכם,

ברק

 

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.