חגיגה חיפאית בחג המוסיקה הישראלית

מה משותף לנעם סיוון, דניאל עקיבא, איתן שטיינברג, דני כהן ז"ל, וכן לכמה מנגני האנסמבל ולי? זוהי רשימה מכובדת של מוסיקאים, מלחינים, משוררים ומבצעים אשר עברו במגמת המוסיקה הנפלאה של ביה"ס התיכון לאמנויות ויצ"ו חיפה, כתלמידים, כמורים, כמחנכים. בקונצרט של האנסמבל במסגרת חג המוסיקה הישראלית ב3.10.2011, מיד עם שובנו מסלוניקי, כל השמות האלה יככבו. הקונצרט יתקיים בחיפה ויועבר בשידור חי בקול המוסיקה. פוסט שני בסדרה על העונה הקרובה של האנסמבל

סולני תל-אביב עם אנסמבל זמרי מורן לאחר הביצוע הקודם של "ביתן הבדידות" של נעם סיוון פברואר 2010

כפי שכתבתי בפוסט הקודם, העונה הקרובה צפויה להיפתח באינטנסיביות. למחרת שובנו מהקונצרט בסלוניקי, עליו כתבתי כאן, כבר נהיה על הבמה באודיטוריום רפפורט בחיפה לקונצרט שיחתום את יום הארועים של חג המוסיקה הישראלית בחיפה ויועבר בשידור חי בקול המוסיקה.

הקשר של הקונצרט לעיר חיפה אינו רק במיקומו הפיזי, אלא גם בתכנית, במלחינים ובמבצעים. למעשה זו תהיה חגיגה חיפאית של ממש, שבמרכזה דמויות מפתח ממגמת המוסיקה של ביה"ס התיכון לאמנויות ויצ"ו חיפה. אני עצמי יליד חיפה ובה גדלתי והתחנכתי. את החינוך המוסיקלי שלי קיבלתי, בין היתר, בביה"ס התיכון לאמנויות ויצ"ו חיפה. מגמת המוסיקה בבי"ס זה היא לדעתי הטובה בארץ, הן בזכות צוות המורים הנפלא שכולל מוסיקאים בכירים כמו פרופ' חיים פרמונט ופרופ' ינעם ליף מהאקדמיה בירושלים, הן בזכות תכנית הלימודים המצויינת שאינה מתמקדת רק בצד האינסטרומנטלי-ביצועי, אלא שמה דגש גם על תחומים מוסיקליים חשובים לא פחות כמו אילתור, קצב, קומפוזיציה, ניצוח וכו', והן בזכות האוירה החיובית, התומכת והמעודדת, אוירה שיוצרת אצל התלמידים אהבה אמיתית למוסיקה, אותה הם לוקחים איתם לכל חייהם. כיום יש לי גם הזכות להיות חלק מצוות המורים במגמת המוסיקה הזו, כמדריך הרכבים קאמריים וכמרכז המוסיקה הקאמרית. מרכז המגמה, אשר הקים אותה לפני 25 שנה הוא דניאל עקיבא. רבים מנגני אנסמבל סולני תל-אביב בעבר ובהווה הם בוגרים של בי"ס זה – תמי ושולי ווטרמן, עמית לנדאו, ניר קומפורטי, יעל שפירא, נעם חיימוביץ', שי גליק, עופר קנטי, ועוד.

נעם סיוון, מהבוגרים המוכשרים ביותר של המגמה בויצ"ו, אשר השלים את לימודי הדוקטורט שלו בביה"ס ג'וליארד בניו-יורק, כתב את יצירתו "ביתן הבדידות" לטקסטים של חברו דני כהן ז"ל. דני כהן – מוסיקאי, קלרניטן, מלחין ומשורר מחונן, בוגר ביה"ס לאמנויות ויצ"ו חיפה אף הוא, נפל בעת שרותו הצבאי, כחודש לפני השחרור (בינואר 1999). את היצירה "ביתן הבדידות" ביצענו בפברואר 2010 במסגרת "עלי שיר" מפגשים מוסיקליים ע"ש דני כהן ז"ל, ועל הביצוע המרגש ההוא כתבתי כאן בבלוג.

נעם סיוון

יצירתו של המלחין דניאל עקיבא, מרכז מגמת המוסיקה בבי"ס ויצ"ו, "ממעמקים קראתיך" למקהלה, מיתרים ואבוב אובליגטו, עפ"י טקסטים מספר תהילים קי"ז וקי"ח, תבוצע בבכורה עולמית בקונצרט זה. בעונה שעברה ביצעתי שתיים מיצירותיו של דניאל עקיבא – "סרינה מזמרת" עם תזמורת נתניה הקאמרית-הקיבוצית וזמרת הסופרן רונית וידמן-לוי, וביצוע בכורה ליצירתו "קדושה ומלכות" עם אנסמבל סולני תל-אביב וזמרת הסופרן רונית וידמן-לוי. זו תהיה היצירה המקהלתית הראשונה של דניאל עקיבא עליה אני מנצח, ואני מאוד נרגש לקראת ביצועה.

דניאל עקיבא

מלחין נוסף עם קשר חיפאי שישתתף בחגיגה הוא איתן שטיינברג, לשעבר חבר בצוות ההוראה במחלקה למוסיקה באוניברסיטת חיפה וכמובן – איך לא – בתיכון ויצ"ו חיפה. יצירתו "רעוא דרעוין" (Rava Deravin) לטקסטים בשפה הארמית, תבוצע בבכורה עולמית בגרסתה התזמורתית ע"י הזמרת אתי בן-זקן עם האנסמבל.

וגם יצירתו של גורי אגמון, קונצ'רטו גרוסו לחליל, אבוב, בסון, קרן ומיתרים, שתבוצע בבכורה עולמית בקונצרט, קשורה למגמת המוסיקה הנפלאה של תיכון ויצ"ו, שכן היא נכתבה בפיקוחו ובהדרכתו של פרופ' ינעם ליף (מצוות המורים של המגמה), והוקדשה לו. עוד בתכנית – יצירות למקהלה של איל באט ויחזקאל בראון.

זו תכנית קשה ומאתגרת מאוד – שלוש יצירות בביצועי בכורה, שלכל אחת מהן קשיים טכניים ומוסיקליים רבים. נצטרך לעבוד קשה, כאשר באמצע העבודה נעשה כאמור פסק זמן לשלושה ימים וניסע להופיע בסלוניקי עם תכנית שונה לחלוטין. לא פשוט בכלל…

11 מחשבות על “חגיגה חיפאית בחג המוסיקה הישראלית

 1. ועוד קשר, אמנם לא מוסיקלי : גם אני ( מנכלית האנסמבל) למדתי בויצ"ו חיפה. אמנם במכללה ובמגמת הצילום, אבל באותו המבנה החיפאי המקסים בערך בשנים שאתם בטח הייתם שם בתיכון.

  • לא, הקונצרט הזה יהיה רק בחיפה. בכל יום מתקיימים ארועים שונים עם תכניות שונות ובערים שונות, ולא חוזרים על תכניות. כך נהוג בחג המוסיקה הישראלית. יחד עם זאת, את יצירתו של נעם סיוון "ביתן הבדידות" נבצע בכל זאת בתל-אביב במסגרת הקונצרטים למנויים של סולני תל-אביב. הקונצרט הזה יתקיים ב30.10.2011

 2. יישר כוח הסולנים, ויישר כוחך- ברק!!! וכמובן, ברכות והרבה כוח לביה"ס הנפלא ויצ"ו חיפה, המגדל אמנים ואומנים בתחומי המוסיקה, התיאטרון, המחול, האומנויות הפלסטיות והעיצוביות והאופנה.
  בעוונותי, גם אני שייכת לצוות ביה"ס כבר 15 שנה. כמי שלימדה ומלמדת בבתי ספר שונים ובאוניברסיטאות בארץ ובחו"ל- אני יכולה להעיד שאין עוד בית ספר כזה. ייחודו וכוחו ישתקפו בוודאי גם בחג המוסיקה המיוחד הזה.

 3. אתמול הערב היה ערב מופלא
  קסם הילך באולם.
  קשה לבחור את הטוב ביותר.
  "אודות ניגון עתיק"?
  "שקערוריות"?
  "רעוא דרעוין"?

  אם צריך להחליט על אחד, אז הכי ריגש אותי "ביתן הבדידות".
  כל הכבוד למארגני חג המוזיקה הישראלית.

  שאלה, לברק טל,
  איך אתה מצליח לזכור את כל הפרטיטורות של יצירות חדשות ביותר?

  • ברוך היקר,
   מחמם את הלב לקרוא את תגובתך המפרגנת. שמח לשמוע שקונצרט שמורכב כולו מיצירות ישראליות מודרניות גורם לקהל הנאה והתרגשות.
   אני באופן אישי אהבתי מאוד את כל ארבע היצירות שביצענו בקונצרט, אבל בזמן הביצוע עצמו היצירה שהכי ריגשה אותי, ולמעשה ממש צימררה אותי, היתה "ממעמקים קראתיך" של דניאל עקיבא.
   אם שמת לב, היצירות שעליהן ניצחתי ללא פרטיטורה היו אלו עם המקהלה. כשיש טקסט, ובמיוחד בעברית, זה מקל את תהליך הלמידה וניתן ללמוד בעל-פה.
   אשמח לראותך גם בקונצרטים ה"רגילים" שלנו בחיפה. הקונצרט הקרוב יהיה ב29.10.11
   ברק

   • ברק,
    אתמול הפכתי ל"גרופי" של סולני תל-אביב.
    אבוא לכל הקונצרטים בחיפה.
    (למרות שעלי לכתת רגלי כ60 ק"מ לכל צד).
    בשמחות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.