פרוייקטים חינוכיים של סולני תל-אביב (2): פרוייקט מיתרים

ב2006 קיימנו תכנית חינוכית מאוד יפה, בשיתוף עם מכללת לוינסקי, עיריית פתח-תקוה ועיריית בת-ים –  "מיתרים". הרעיון מאחורי התכנית היה לאפשר לכל תלמידי כיתות ג' וד' בפתח-תקוה ובבת-ים להנות הנאה מקסימלית מקונצרט קלאסי, תוך למידה, הבנה, הכנה והכרה מקרוב של היצירות, של הכלים וגם של הנגנים והמנצח.

ואיך זה נעשה? תכנית הקונצרט נבנתה כבר בשנה שלפני בשיתוף עם מכללת לוינסקי, והיא כללה יצירות קצרות, בהן פרק ראשון מתוך "האביב" של ויולדי, הפתיחה "נישואי פיגארו" של מוצרט, מחול אניטרה מתוך "פר גינט" של גריג, פרק הפתיחה מתוך "מעשה בחייל" של סטרוינסקי, הפתיחה "העורב הלקחן" של רוסיני, ועוד. המורות למוסיקה באותם בתי-ספר יסודיים בפתח-תקוה ובבת-ים אליהם היתה מיועדת התכנית, קיבלו הדרכה ספציפית לתכנית הקונצרט הזה ע"י מורי מכללת לוינסקי. מתחילת אותה שנת-לימודים הם החלו ללמד בשיעורי המוסיקה לכיתות ג' וד' את תכנית הקונצרט. בהמשך, נכנסנו אנחנו (סולני תל-אביב) לתמונה: כל כיתה מהכיתות הנ"ל זכתה לפגוש באופן אישי ומקרוב, אצלה בכיתה, את נגני האנסמבל ואותי. קיימנו שלושה מפגשי הכנה לכל כיתה, במהלך חודשיים, כאשר כל מפגש נמשך 50 דקות. המפגש הראשון היה איתי: הגעתי לכל כיתה, עם כינור ועם דיסק, והתחלתי לדבר עם הילדים ולספר להם על המוסיקה, תוך כדי שיחה איתם, הדגמה בכינור, השמעה של חלק מהיצירות, והסברים על תפקיד המנצח והרכב התזמורת. בסיום כל מפגש עניתי על שאלותיהם. המפגש השני היה עם שלישיית כלי-קשת מתוך האנסמבל, בתוספת מנחה מהצוות של לוינסקי. לצורך המפגש הזה נכתבו עבורנו מראש עיבודים של היצירות שבתכנית הקונצרט לשלישיית כלי-קשת. הקשתנים שלנו התרוצצו בבקרים בבת-ים ובפתח-תקוה, עברו בין הכיתות, ניגנו והדגימו, תוך כדי הסברים והדרכה של המנחים מלוינסקי – על היצירות, על המלחינים ועל הכלים. והמפגש השלישי והאחרון היה דומה למפגש השני, רק שבמקום קשתנים הגיע צוות נשפנים לכל כיתה. בסיום שלושת המפגשים הילדים כבר הכירו היטב את היצירות, את הכלים, את הנגנים ואותי.

ואז הגיע ארוע השיא – הקונצרט התזמורתי. הילדים הגיעו באוטובוסים מבית-הספר להיכל התרבות בעירם לשם האזנה לקונצרט מוסבר בנגינת אנסמבל סולני תל-אביב. כמובן שהדרך בה נעשתה ההכנה לקונצרט, והמפגשים בכיתות עם הנגנים ואיתי, יצרו אצלם הרבה ציפייה לקונצרט, והם הגיעו להיכל התרבות מאוד נרגשים. כאשר עליתי לבמה הם התחילו לצעוק לעברי "הנה ברק!!! הנה ברק!!!" ו "הי ברק, אתה זוכר אותי?" בליווי מחיאות כפיים וקריאות של התרגשות. ואז הזמנתי לבמה את הנגנים, על-פי קבוצות הכלים, והילדים זכו לראות את אותם נגנים שהגיעו אליהם לכיתות בלבוש בלתי פורמלי, עולים לבמה בבגדי קונצרט ומתיישבים בתזמורת. ההתרגשות של הילדים היתה גדולה מאוד. כאשר התחלנו לנגן להם את היצירות, שהם כבר הכירו היטב, ההאזנה היתה מופתית וההנאה שלנו ושלהם היתה גדולה. הקונצרטים היו מאוד מוצלחים.

הפרוייקט עצמו היה נפלא, והיה לו ערך חינוכי ואמנותי מאוד גבוה. ההנאה של הילדים היתה עצומה, והדברים נעשו לדעתי בצורה נכונה וטובה מבחינה פדגוגית. שיתוף הפעולה עם לוינסקי היה נהדר, והתוצאה בקונצרט התזמורתי הוכיחה כי אפשר להעביר מוסיקה קלאסית לילדים בני 9-10 ולגרום להם לאהוב אותה ולהנות ממנה, אם מקדישים לזה מחשבה ובונים את זה נכון. יחד עם זאת, הפרוייקט דרש מאמץ אדיר מצד נגני האנסמבל שעבדו מאוד קשה בהתרוצצות בין בתי-הספר לשם מפגשי ההכנה, ויותר מכך – הוא עלה המון כסף!!! הסיבה הכספית היא שהפילה בסופו של דבר את הפרוייקט לאחר שנה אחת בלבד.

באתר של עיריית בת-ים נכתבו על התכנית הדברים הבאים:

קונצרט חגיגי לסיום תכנית "מיתרים" בבת-ים

1,000 תלמידי כיתות ג-ד' בבתי הספר בבת-ים נטלו השנה לראשונה חלק בתכנית "מיתרים" למוסיקה קלאסית במסגרת סל התרבות העירוני, במהלכה האזינו ליצירות מוסיקה קלאסית בכיתות ע"י נגנים מקצועיים מאנסמבל "סולני תל-אביב".

מטרות התכנית הייחודית הן שילוב קונצרטים חיים בבתי הספר, העלאת המודעות למוסיקה קלאסית, בניית זיקה בין המוסיקה הקלאסית ותכנית הלימודים והכנת עתודה של מאזינים צעירים לקונצרטים, חובבי מוסיקה ומבצעים.

התכנית הועברה השנה בבתי הספר בן גוריון, גורדון, דוד אלעזר, הרצל טבנקין, יד מרדכי סוקולוב וראשונים והשאיפה היא להרחיבו בשנת הלימודים התשס"ז.

קונצרט מסכם של כלי נשיפה ומיתר ללומדי התכנית אשר יהווה אירוע שיא לפעילות בבתי הספר יערך בהיכל התרבות בביצוע אנסמבל "סולני תל-אביב" בניצוח ברק טל, ויכלול מיצירות מוצרט, בטהובן, ויואלדי, רוסיני ועוד.

יוזמת תכנית "מיתרים" היא המפקחת על הוראת המוסיקה במשרד החינוך, רינת גלעד עפרון, ושותפים לה משרד החינוך, סמינר לוינסקי, אנסמבל סולני תל-אביב, סל תרבות ארצי אשר מסבסד חלק ניכר מהעלויות הכרוכות בהפעלת התכנית, אגף החינוך בחטיבת קהילה בעירייה ופרויקט סל תרבות בת-ים בניהול אתי משיח,  הפועל במסגרת החברה לתרבות, פנאי וספורט בת-ים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s